Dług publiczny to całkowite zadłużenie państwa.Wzrasta,gdy w sektorze publicznym pojawia się deficyt.Mówiąc o długu publicznym należy go podzielić na dług zewnętrzny i dług wewnętrzny.Dług zewnętrzny,to innymi słowy dług zagraniczny,część długu rządowego państwa, który jest zaciągnięty u kredytobiorców poza granicami państwa.W skład tego długu wchodzą zobowiązania wobec prywatnych banków komercyjnych,innych rządów, bądź międzynarodowych instytucji finansowych , jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy lub Bank Światowy.Natomiast dług wewnętrzny,zwany inaczej krajowym,to pożyczki wewnętrzne, które są zaciągnięte u instytucji, w obrębie obszaru, który podlega władzy publicznej zaciągającej pożyczki.

Napisane przez Agnieszka Stój

Artykuł skomentowało 13 użytkowników

 1. Anonim

  Z wykresu widać,że Polska jest minimalnie zadłużona, myślałem,że jest znacznie gorzej jestem zbudowany.

 2. Gość

  Jestem pozytywnie zaskoczony. Polska mniej zadłużona niż Niemcy czy Francja. Świetna wiadomość. Radzimy sobie pomimo ciężkich czasie.

 3. oko

  Budka już wie ze to sfałszowane wyniki! Może ogłosi swoje?

 4. STASZYŃSKI

  Polska To Mój Kraj i moja Ojczyzna która kocham szczerze i w Boga też wierzę !

 5. Value

  Ważna jest również struktura długu. Obecnie w Polsce dług zewnętrzny wynosi 23,8% ogólnego długu. W roku 2015,kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejął władzę, ten dług wynosił 34,95%.

  • Antypis

   Value jeśli wierzysz w to i masz dowód prawdziwość podanych procentowosci długu z 2015 a teraz TO NAPISZ TO NA iswinoujscie ! ! ! Jeśli masz odwagę

 6. Anonim

  Czy wy myślicie że wszyscy są takimi debilami jak wyborcy PiS?

 7. Cichy wielbiciel

  Wy wszyscy z PISu tylko na ESKOBAR .
  Tam jest dla was miejsce .

 8. Value

  Antypis,Anonim. Grafika długu przedstawiona pokazuje najnowsze dane Eurostatu. Jest to stan na koniec II kw.2020r. Dlaczego jesteście takimi sceptykami UE? Rząd Rzeczypospolitej Polskiej może kłamać ale Unia Europejska- nie to niemożliwe.

 9. Agnieszka Stój

  Dla przypomnienia dodam,że Eurostat, to Urząd Statystyczny Unii Europejskiej.

 10. krytyk_analityk

  Dyskusja trwa. Temat mnie zaciekawił. Szkoda, że nie bardzo można dopatrzeć się, co tam dokładnie jest na wykresie. Słabe nawet po przybliżeniu. To zdjęcie ekranu? Hehe. A niby weszliśmy już w trzecią dekadę XXI wieku.