Dzisiaj byliśmy w Dziwnowie.Widzieliśmy miejsce,w którym rzeka Dziwna wpływa do Bałtyku….Od kilku tygodni organizujemy sobie z małżonkiem,lekcje geografii w terenie.Bogactwo topograficzne i przyrodnicze naszego województwa jest imponujące,a konfrontacja wiedzy z faktycznym obrazem rzeczywistości w terenie,bezcenna…Może to jest pomysł na realizację podstawy programowej,z wychowania fizycznego i geografii oraz przyrody dla dzieci powracających do szkół….Zajęcia w terenie,zwłaszcza z nastaniem wiosny….To mała refleksja na koniec naszej niedzielnej wycieczki,życzę miłego popołudnia.

Napisane przez Agnieszka Stój

Artykuł skomentowało 7 użytkowników

 1. oko

  Ktoś przed wieloma laty mi tłumaczył dlaczego jest taka nazwa rzeki, bo ona płynie od Bałtyku. Trzeba by naszego geografa spytać jak z tą rzeką jest.

  • Agnieszka Stój

   Geograf wywołany do tablicy…..czekamy na stosowny wykład!

 2. Larkin

  Pani przewodnicząca Agnieszka Stój jak zawsze pełna optymizmu i radości ! Proszę wszystkich jak Nam rozkwita szefowa struktur lokalnego PiS w Świnoujściu TAK TRZYMAĆ !

 3. kedpol

  W Świnoujściu się nie dziwią–dziwią się w Dziwnowie. Archipelag 44 wysp ( w tym Uznam, Wolin i Karsibór ) oddziela Zalew Szczeciński od Bałtyku. Do Zalewu Szczecińskiego wpada Odra,a trzema cieśninami( Pianą, Świną i Dziwną) jej wody wpływają do Bałtyku.Jednak w czasie silnego i dłużej trwającego wiatru o kierunkach północnych wody morskie wciskane są w cieśniny ( tzw.cofka)wpływając do Zalewu Szczecińskiego( tak powstała Wsteczna Delta Świny).Z tego względu można zauważyć w Wolgaście na Pianie, w Swinoujściu na Świnie i w Dziwnowie na Dziwnej, że woda w nich płynie nie ku morzu, lecz przeciwnie, wstecznie. Nie dziwiło to nigdy mieszkańców Wolgastu i mieszkańców Świnoujścia, dziwiło natomiast mieszkańców Dziwnowa( stąd nazwa Dziwnów i nazwa Dziwna–trochę mniej dziwiło mieszkańców Dziwnówka). Świna i Dziwna to nie rzeki, lecz cieśniny–jedynie Piana w części lądowej jest rzeką( z konkretnym żródłem),która w pobliżu miasta Usedom przechodzi w cieśninę(Peenestrom).

 4. Anonim

  Aga fajnie,że czasem wrzucasz jakieś radosne fotki.